Етеричните масла са “растителни концентрати”, които съдържат квинтесенцията на своите добродетели. Въпреки това, както при всеки концентриран и мощен продукт, трябва да знаете как да го използвате правилно, за да извлечете максимума от него при пълна безопасност.
Етеричните масла имат фармакологични свойства, включително антисептични, козметични и разбира се ароматни.
Използват се по различни начини. Чрез прилагането им върху кожата ( кожен път), дифузията им или вдишването им ( въздушен път), поглъщането им ( вътрешен път).
- Кожният път -Приложени върху кожата, етеричните масла винаги се използват разредени ( с редки изключения), но в концентрации, които могат да варират от 0,5-1% в козметиката до 10% дори 20% в определени лечебни парфюми или балсами.
- Дихателните пътища С това имаме предвид използването на етерични масла при вдишване (anti-cold) или при атмосферна дифузия. Целта на дифузията е парфюмиране или пречистване на въздуха, но позволява на етеричните масла да навлизат в тялото през белите дробове. Обичайната доза, както инхалирана, така и дифузна, е 5-6 капки етерично масло или смес за дифузия . За атмосферна дифузия се препоръчва да имате подходящо, ненагряващо ( устройство, работещо чрез йонизация или ултразвук), особено ако дифузирате редовно. Наистина, нагряването може да произведе потенциално канцерогенни молекули в дългосрочен план.
- Вътрешният начин Приемането на етерични масла вътрешно има определени терапевтични качества. Извършва се в разредена форма, в масло, билков чай или върху твърда подложка (капсула или таблетки, предназначени за тази цел) и се спазва определената доза.Не трябва да се предприема дългосрочно лечение без съвет от медицински специалист.
- И в кухнята-През последните години някои етерични масла се използват и като кулинарни аромати (citrus плодове, розмарин, канела, здравец и др.). Тук отново трябва да спазвате дозите, защото ако са твърде концентрирани, могат да развалят ястието. Има приблизително 1 капка за 1 до 4 порции, в зависимост от ароматната сила на етеричното масло. По-лесно е да ги използвате предварително разредени до 10% в растително масло. На пазара има кулинарни етерични масла, приготвени по този начин
Предпазни Мерки
Някои от основните предпазни мерки включват:
- Съхранявайте етеричните масла в оригиналната им бутилка, плътно затворени и недостъпни за деца.
- С редки изключения, не нанасяйте чисти етерични масла върху кожата и лигавиците.
- Избягвайте етерични масла при деца под 5 години и бременни или кърмещи жени.
- Избягвайте честото използване на едно и също етерично масло за дълги периоди от време.По-добре е да се редуват няколко с еквивалентни свойства.
Заключение
Етеричните масла могат да имат множество приложения, но е важно да се използват правилно и безопасно. Винаги се уверявайте в качеството на продуктите и спазвайте дозировките.
Когато става въпрос за качество, купувайте истински етерични масла, които са 100% чисти и естествени. Растителните видове трябва да бъдат ясно идентифицирани (общо наименование, латинско наименование, дестилирана или пресована част)
Тъй като трябва да избирате внимателно, ето 10 етерични масла, които са полезни, универсални, евтини и с много добър профил на толерантност.
Лимон: парфюми, домашни продукти, настинки, готвене
Евкалипт: дифузия и вдишване, срещу настинки
Здравец: аромат на роза, възможна употреба при готвене.
Истинска лавандула: за козметика за всички типове кожа (versatile), малки рани, дифузия, парфюми…
Сладък портокал: козметика за нормална или комбинирана кожа, готвене, парфюм, дифузия (relaxant).
Palmarosa: полезен срещу малки наранявания и като авариен или подсилващ дезодорант.
Грейпфрут, помело: козметика за мазна кожа, готвене, парфюм.
Горчив портокал : същият профил като лавандулата варира, със сладък аромат на маршмелоу.
Чаено дърво: от съществено значение срещу леки заболявания.
Ylang-ylang: козметика за зряла кожа, чувствени масажи, женски парфюми.